ŠV. JONO GATVĖS GALERIJA
  • Salėse
  • Požemiuose
  • Apie mus
  • Kontaktai
  • Salėse
  • Požemiuose
  • Apie mus
  • Kontaktai
2011 11 30 – 2011 12 30         

XVII tarptautinė Vilniaus ekslibrisų bienalė

Projekto kuratorius – Valerijonas Jucys



Šv. Jono gatvės galerijoje 2011 m. lapkričio 30 d., 17 val. buvo atidaryta XVII tarptautinė Vilniaus ekslibrisų bienalė.

Lapkričio 30 d. duris atverė XVII tarptautinė Vilniaus ekslibrisų bienalė. Parodos organizatoriai džiaugėsi, jog šiemet savo darbus pristatė itin gausus dailininkų būrys – parodoje dalyvavo 57 autoriai iš 21 pasaulio šalies. Tai Héctor Rojas Chapperón, Iris Degregorio, Claudio Lara, Rene Oreste Mundo, Marcela Pankok, Enrique Pérsico, Mauricio Schvarzman iš Argentinos; armėnas Hayk Grigoryan, Belgijos dailininkai Martin R. Baeyens ir Sonja Brys; bulgaras Desislav Gechev, Vladimír Suchánek ir Pavel Hlavatý iš Čekijos; Estijos atstovai Külliki Järvila ir Jüri Orlov; italai Maurizio Boiani, Stefano Cristiano, Paola Ginepri ir Anna Ottani; Leonid Kuris iš Izraelio; Yukiko Hayashi iš Japonijos; Serik Kulmeshkenov iš JAV; Kinijos dailininkė Malou Hung, Kroatijos atstovas Plamenko Čengić; Natālija Čerņecova, Andrejs Māris Eizāns, Anita Jansone-Zirnīte, Imants Ozoliņš ir Dmitrijs Zinovjevs iš Latvijos; lenkai Juliusz Szczęsny Batura ir Zbigniew Jóźwik; Grigorii Bosenko iš Moldovos; rumunas Ovidiu Petca; Nikolai Batakov, Evgeny Bortnikov ir Rais Gaitov iš Rusijos; Arpad Šalamon iš Slovėnijos; Sergey Hrapov iš Ukrainos; Karl-Georg Hirsch iš Vokietijos. Gausiausias yra Lietuvos dailininkų būrys. Parodoje savo naujausius ekslibrisus eksponuoja Valentinas Ajauskas, Aušra Čapskytė, Alfonsas Čepauskas, Rima Gaižauskaitė, Daiva Gudelytė, Vaidotas Janulis, Valerijonas Vytautas Jucys, Vladas Kudaba, Lidija Kuklienė, Klemensas Kupriūnas, Stasys Leonas Makaraitis, Henrikas Mazūras, Antanas Olbutas, Vytautas Petronis, Mindaugas Petrulis, Birutė Stančikaitė, Povilas Šiaučiūnas, Arūnas Vaitkus.

Kaip ir visuomet, ši bienalė buvo konkursinė. Trys dailininkai apdovanoti medaliais, dar dešimt – diplomais. Vertinimo komisijai (Valentinas Antanavičius, Nacionalinės premijos laureatas, docentas; Juozas Galkus, Nusipelnęs meno veikėjas, Valstybinės premijos laureatas, profesorius; Albertas Gurskas, Nusipelnęs meno veikėjas, profesorius; Bronius Leonavičius, Nusipelnęs meno veikėjas, Lietuvos dailininkų sąjungos auksinio ženklelio laureatas; Alfonsas Žvilius, Valstybinės premijos laureatas, profesorius) išties buvo nelengva išskirti geriausių darbų autorius. Mat, kaip apibūdindama ekspoziciją rašė dailėtyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė, „kūrinių stilistika labai įvairi: nuo klasikinės medžio graviūros iki skaitmeninės grafikos. Vis daugėja kompiuterinės grafikos srityje dirbančių dailininkų, tačiau parodos organizatoriai visgi stengiasi šį žaibiškai besiplečiantį procesą prilaikyti. Eksponuotų ekslibrisų diapazonas platus ir „žanrų“ prasme: juose yra peizažų (Malou Hung iš Honkongo), daugiafigūrinių kompozicijų (Nikolaj Batakov, Rusija), provokuojančių aktų (Jevgenij Bortnikov iš Nižnij Tagilo, Rusija), portretų. Plati ir temų skalė – nuo intymios asmeninės iki valstybinės (Birutės Stančikaitės ekslibrisai, skirti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiui). Atskiriems kultūros žmonėms, visuomenės veikėjams ir šiaip knygos mylėtojams skirti ekslibrisai dydžiu, sumanumu ir stilistika irgi buvo kuo margiausi: ištikimybės klasikinėms vertybėms kupini Grigorij Bosenko iš Moldovos, Hayk Grigorian iš Armėnijos ekslibrisai; šiuolaikiška mitologinių temų interpretacija akį traukė Desislav Gechev (Bulgarija) kūriniai; pašaipiai draugišku humoru ir erotiška pikanterija nuspalvintos Sergejaus Hrapovo iš Ukrainos kompozicijos; egzotiškai ornamentiški, su Oriento prieskoniu Natalijos Černecovos iš Latvijos knygos ženklai; nūdieniškai ekspresyvūs, bet su atpažįstamais istorinio ekspresionizmo atgarsiais – Karl Georg Hirsh iš Vokietijos kūriniai. Autorė Yukiko Hayachi siuntė nostalgiškus, secesijos ir simbolizmo persmelktus linkėjimus Lietuvos žiūrovams iš Japonijos, o Vladimír Suchánek – tokius pat nostalgiškus, bet su art deco atšvaitais, iš Čekijos.“

Nenuilstantis ekslibrisų parodų organizatorius, bienalės kuratorius dailininkas Valerijonas Jucys džiaugėsi, kad ekslibrisus kuriančių dailininkų ir šiuo miniatiūriniu grafikos žanru besidominčių žiūrovų gretos platėja, o tarptautinės Vilniaus ekslibrisų bienalės vardas vis garsiau skamba pasaulyje.

Informacija apie įgyvendintą projektą

http://www.lrytas.lt/-13225600821320996448-pasaulio-ekslibrisai-susirinko-%C4%AF-%C5%A1v-jono-gatv%C4%97s-galerij%C4%85.htm

Meno kūrinių rodytų parodos metu sąrašas
201117ekslibrisubienale.doc
File Size: 452 kb
File Type: doc
Download File


atgal į bendrą sąrašą